Historie

Rok 2006 – 2007 vznik kapely
Pepejk
Pepejk

Oficiální vznik kapely se datuje začátkem září 2007. Základy byly položeny však téměř o rok dříve. Pro vzájemnou neshodu názorů opouští kapelu Žufan kytarista Dejw, také krátce účinkující Fero a Hans. Začíná pomalu vznikat nové, prozatím bezejmenné uskupení. Po přibrání bubeníka Bednyho je na světe i název HellDicks. Původní obsazení bylo následující: bicí – Bedny, basa – Hans, sólová/rytmická kytara – Dejw a Fero, zpěv – Pepejk. V tomto složení kapela moc dobře nefungovala. Kvůli časté absenci Bednyho se zkoušelo maximálně 2x do měsíce. Z počátku se zkoušely převážně převzaté skladby. Přes léto 2007 se kapela nebyla schopna sejít na zkušebně, díky různým brigádám a povinnostem. Dejw začal sám pracovat na našich prvních věcech a tak začaly vznikat první skladby jako např. Zahrada černých růží, Temné údolí, Bouře, Meridian…

Dejw a Fero
Dejw a Fero

Po prázdninách nastala radikální změna – Pepejk se rozhodl zasednou za bicí. Tímto byla úplně ukončena spolupráce s Bednym. Dejw se dočasně chopil kromě sólové kytary i mikrofonu. Zbytek sestavy zůstal stejný. Začalo se usilovně pracovat na vlastní tvorbě. Zkoušky byly minimálně 3x týdně. Vynaložená dřina se však kapele vyplatila.  Časté zkoušení mělo za následek rychlý instrumentální růst a kvalita hudby tak šla poměrně rychle nahoru. Kapela se navíc rozhodla ke změně názvu a to hlavně kvůli záměru hrát nejen vlastní věci v klubech, ale  hrát i převzaté skladby na zábavách. Objevila se spousta návrhů na nový název, který by se hodil i pro zábavové vystupování. Nakonec zvítězil Dejwiho název Alastor, který, jak se však postupem času ukázalo, už používala ne moc známa polská kapela.

Vystoupení v klubu Atlantic
Vystoupení v klubu Atlantic

 Když bylo nazkoušeno zhruba tak deset skladeb, oslovili nás kluci z Boonkeru a nabídli nám hraní v Pelhřimovském klubu Atlantic, což bylo naše premiérové vystoupení. Všichni se těšili a však vybavení klubu, respektive špatné ozvučení dokázalo své a tak jsme se na podiu navzájem téměř neslyšeli. Nejhorší to bylo asi se zpěvem, jelikož jsme na pódiu postrádali odposlechy. O poznání lépe se vydařila následující akce na domácí půdě v Jihlavském Queensu s Arayou, Edmontem a Vigem. Atmosféra byla velmi dobrá, což nám dodalo ještě více síly pokračovat v našem tažení.

Dejw a Hans
Dejw a Hans
Rok 2008 plné nasazení

Následovala šňůra několika koncertů a kapela si tak pomalu začínala nacházet čím dál víc posluchačů. Samozřejmě se našla i spousta závistivců, ale současně se na stránkách začala objevovat i užitečná kritika, ze které si každý vzal nějaké to ponaučení. Díky tomu jsme dobře věděli na čem je potřebovat nejvíce zapracovat.

Zábava Bílý Kámen
Zábava Bílý Kámen

 Od Pepejkova přechodu na bicí se kapela marně snažila sehnat vhodného zpěváka. Jelikož Dejw se chtěl plně věnovat sólové kytarě. Jak se ukázalo, nebyl to tak jednoduchý úkol. Ozvalo se nám několik zájemců, jenže žádný z nich bohužel neodpovídal našim požadavkům. Nakonec se na nás štěstí přece jen usmálo a na koncertě v Polné se nám nabídl Petin, jako nový uchazeč o post zpěváka. Po několika  zkouškách bylo rozhodnuto – Petina bereme.

Petin
Petin

 Začala intenzivní spolupráce. Ukázalo se, že Petinovu chrapláku výborně sedí zábavové písně typu Kabát… První možnost, kdy se náš nový člen mohl předvést, byla akce na Bílém Kameni, na kterou nás pozvali opět kluci z Boonkeru. Zábava se vydařila nad naše očekávání a všichni se výborně bavili. Obrovský úspěch jsme měli také v Bukové. Zde s námi vystoupil opět Boonker a náš host Abi Gail. Petinovu hlasu však bohužel moc neseděli naše vlastní skladby a tak se Dejw mikrofonu opět nezbavil.

Rok 2008-2009 období temna 

Jak už to tak občas bývá, začaly se v kapele objevovat menší rozbroje. Přes léto 2008 se opět díky brigádám a práci kapela nebyla schopná sejít jako celek na zkušebně. Mimo to však začaly postupem času vznikat mezi členy kapely i menší hádky. Tyto všechny události vedly k tomu, že se kapela uchýlila k půlroční pauze! Stalo se tak 3.11. roku 2008 kdy toto oznámení kapela oficiálně zveřejnila na svém webu.

 Rok 2009 opětovné vzkříšení

Uběhl další půl rok, ale kapela nebyla stále schopná se dát do hromady. Mezi tím mimo jiné vzniklo hudební uskupení s názvem Barakuda, které spolu založili Fero, Hans a Petin. Druhá část kapely, Dejw a Pepejk, se snažila založit spolu s Martinem Brodeckým speed  metalově orientovaný projekt s názvem Soturi. Ačkoli se kapela pohybovala na instrumentálně poměrně vysoké úrovni, na zkušebně začal scházel zpěvový aparát, na který momentálně nikdo neměl finance a tak se dlouhou dobu na zkouškách jen jamovalo a zároveň se hledal vhodný zbytek sestavy.

Zkušebna listopad 2009
Zkušebna listopad 2009

 Kapele začalo chybět živé vystupování, a tak Martin přišel s myšlenkou založit zábavovou kapelu, čehož se hned chytil Dejw, a tak se začalo spekulovat o opětovném vzkříšení Alastoru. Investovalo se do nového zpěvového aparátu a do dalších věcí kolem zkušebny. Kapele se konečně podařilo najít správného člena na post bas kytaristy, jimž se stal Vojtěch Kadlec z blízké Prahy 🙂 Začalo se pracovat na novém repertoáru a na obnově některých starších vlastních písní. Nazkoušených songů, začalo rychle přibývat a kapela se tak začala pomalu probouzet k novému životu.

Vojta, Dejw, Martin
Vojta, Dejw, Martin
Rok 2008 kapela v ohrožení

Jako blesk z jasného nebe přišla obrovská rána. Ze dne na den nám Vojta oznámil, že kvůli práci a osobním důvodům nestíhá dojíždět a že v kapele definitivně končí. Ocitli jsme se opět na začátku. Po dlouhém neúspěšném pátrání se Dejw dočasně rozhodl chopit basy, Martin se ujal Kytary, Pepejk bicích a mikrofonu se na nějaký čas chopil nový člen Šejxpír. Ale ani tato sestava bohužel dlouho nevydržela, jelikož se po čase kapela rozpadla na dva tábory, a o dobrém fungování tu nemohla být řeč. Dejwa přestala hra na basu uspokojovat a Martin se chtěl opět vrátit k bicím. Po nějaké době tak byla spolupráce se Šejxpírem a Pepejkem bohužel ukončena a začalo opětovné hledání basáka.

Dan
Dan

 Po dalším úmorném hledání jsme se rozhodli navštívit místní základní uměleckou školu, kde se kapele konečně podařilo najít vhodného člena, kterým se stal teprve 16letý Dan Dolejší z Jihlavy. V této sestavě tak kapela začala opět fungovat. Zároveň se rozhodlo o návratu k původnímu názvu HellDicks z důvodů možné záměny s polskou kapelou Alastor. Zpěvu se chopil Martin a Dejw. Později se přidává zpěvačka Ywett, která bohužel po několika zkouškách opouští kapelu kvůli nelehkému dojíždění a pracovnímu vytížení.

Rok 2010-2011 nekonečná éra zkoušení a velké změny
Stanley
Stanley

Kapela zkouší ve zbylé tříčlenné sestavě. Nadchází nekonečné období zkoušení, které prakticky nikam nevede. Pracuje se hlavně na převzatém repertoáru a čím dál tím víc začínají být opomenuty vlastní skladby. Martin se snaží kapelu směrovat spíše k zábavovému hraní. Naopak Dan s Dejwem jsou naprosto opačného názoru. Začínají společně pracovat na nových skladbách. Dejwa kontaktuje zpěvák Šaman s bubeníkem Michalem, jestli by neměl zájem založit novou kapelu. Po několika nadějných zkouškách je tak definitivně ukončena spolupráce s  Martinem. Bohužel však i s Šamanem, kterému směr kapely příliš nevyhovuje. Za nedlouho s kapely odcházi i bicman Michal kvůli nové práci. Na nějaký krátký čas se bcích ujímá Jakub Hlaváček, bohužel také ne na dlouho. Během tohoto období věčného hledání vhodných členu kapely, Dejw začíná pomalu pracovat na nahrávkách a zvuku nových i straších skladeb.

Lubix
Lubix

 Nakonec je do kapely přibrán nováček Luboš Slavík alias „Lubix“, jakož to náš dlouholetý známý, který se rozhodne začít naprosto od píky a koupí si tak škopky, za které usedá. Všichni dobře ví, že v teto sestavě nebude kapela delší dobu schopna vystupovat, ale vše ukáže čas. Díky tomu však zbývá více času na tvorbu nových věcí a nahrávání vlastních skladeb. Mezi tím se stále hledá vhodný kandidát na post druhého kytaristy. Přes inzerát kapelu kontaktuje několik kytaristů. Nakonec se ozve Standa Pokorný alias „Stanley“.

Pepejk
Pepejk

Z počátku  váhá kvůli bubenickému nováčkovi. Dejwa však opět kontaktuje Šaman. Tentokrát s nabídkou vystoupení na devítiletém výročí kapely Žufan. Nahrubo je nahráno asi 5 nově zrekonstruovaných písní plus jedna novinka a tak se začíná zvažovat vystoupení, i když je předem jasné, že Lubix zatím nemá zkušenosti odehrát nové  technicky náročné věci. A tak je kontaktováno několik bubeníků. Mezi nimi i Michal. Nakonec se však vrací ztracený syn Pepejk, který nemá s nově nahranými songy nejmenší problém, a zkoušení tak nabere prudký spád. Během dvou až tří týdnů před samotným vystoupením je nazkoušeno všech osm doposud hotových skladeb.

Výroční koncert v klubu Ježek
Výroční koncert v klubu Ježek

 Je odehrán výroční koncert v Jihlavském klubu ježek. Bohužel situace je stejná jako kdysi, na vůbec prvním vystoupení kapely v Pelhřimovském Atlanticu, a tak kapele opět kazí vystoupení špatné ozvučení klubu a hlavně nefunkční odposlechy. Nic to však nemění na dobrém fungování kapely a tak se ihned domlouvá další vystoupení…

Rok 2012 v plné síle a odhodlání

Vlastních skladeb stále přibývá a úspěšně se daří odehrát i několik dalších koncertů. 26.5.2012 kapela pořádá koncert v Jihlavském klubu Hattrick, kde jako host vystupuje hudební uskupení s názvem Stoneface. Všichni členové kapely si hned všímají nadaného muzikanta Petra Kočky, který následně hned po odehrání koncertu dostává nabídku na post zpěváka. Kóčovi se repertoár kapely dosti zamlouvá a tak se bludný kruh konečně uzavírá.

Temné údolí
Temné údolí

Po několika zkouškách kapela nahrává svou první promo verzi skladby Zahrada černých růží, kde se poprvé předvede i s novým zpěvákem. Dále se všichni shodují na tom, že současný název kapely, HellDicks není díky několika důvodům až tak úplně ideální, a proto se kapela rozhoduje pro definitivní změnu.  Nejideálnějším názvem se tak stává Pepíkův návrh „Soturi“. Který byl již v roce 2009 vymyšlen pro Speed Metalový projekt, který se krátce po jeho vzniku rozpadl. Název vychází z finského slova válečník, které je záměrně počeštěno a změněno tak měkké „i“ na ypsilon. Proto tedy „Sotury“. Kapela Sotury v tomto definitivním uskupení a pojmenování vyráží na další koncerty, které byly předem domluvené, a tak se Kóča snaží splynout s kapelou jak na zkouškách, tak na koncertech, kde postupně zpívá více a více písniček. Od září do konce listopadu kapela nahrává své první plnohodnotné řadové album, které dokonce obsahuje i všem známou promonahrávku s názvem „Zahrada černých růží“. Na konci roku 2012 se tedy začíná hojně prodávat první album s názvem „Temné údolí“ a o chvilku později přichází na svět i trička s tímto námětem.

Rok 2013 dosažení prvních snů a cílů

Po složitých přípravách alba se nám daří uskutečnit i jeho křest, který probíhá v sálu jihlavské Kozlovny dne 23. března. Na této akci s námi hrají spřátelené kapely Ametist a Neutral. Hostem našeho koncertního setu je Jitka Beránková jakožto zpěvačka k písni „Bouře“, dále Petr Puby Pubal jakožto klávesák k písni „Vypálení ráje“ a nejdůležitějším hostem je kapela Abi Gail, která nám novou desku pokřtila.   Kapela se snaží zajistit co nejvíce koncertů po zbytek roku. V létě si zahrají na důležitých akcích jako je festival v Hanesově mlýně u Štoků, v Olbramovicích a v jihlavském amfiteátru Heulos. Kapela se nebojí ani pávovského motosrazu nebo pořádání vlastního minifestivalu v Bukové u Třeště. Dále kapela pořádá koncerty v Jihlavě, kam zve mimo jiné i známou skupinu Rimortis. Na podzim 12. října hraje kapela Sotury v uznávaném pražském klubu Kain po boku skupiny Markýz John, kam se na nás přichází podívat i jeden schopný manažer. Jelikož takového člověka potřebujeme, slovo dalo slovo a seznamujeme se tak s Vláďou Fiřtem – naším novým manažerem z umělecké a produkční agentury Pro Fiart prospery s.r.o. Na konci roku Sotury slaví společně Silvestr a vidí celý rok 2013 jako úspěšný.

Rok 2014 koncerty, svatby a natáčení druhého alba

Manažer nám domlouvá první koncert po boku Aleše Brichty, který se koná 15. února v Pelhřimově. Zde nás manažer osobně seznamuje s Alešem a doufáme v budoucí spolupráci. Nicméně koncerty se tento rok neodehrávají jen na Vysočině, ale spíš navštěvujeme i vzdálenější města jako je Ostrava, Opava nebo Prostějov, kde vystupujeme se spřátelenou kapelou Abi Gail. 
 Kapela začíná pomalu nahrávat druhé řadové album, aby mohla čekající fanoušky v průběhu roku 2015 uspokojit novou fošnou. Je to zdlouhavá práce, na kterou není jednoduché vystranit čas. Nicméně Pepík nahrává bicí a Dejw základní kytary. 30. dubna jsme zváni na tradiční pálení čarodějnic v Česticích, kde hrajeme opět s Alešem Brichtou. 7. června se koná velká událost. Frontman a tahoun kapely „Dejw“ se žení se svoji dlouholetou přítelkyní v Třešti. Kapela Sotury jim svatbu povoluje za podmínky, že Dejw zůstane i nadále stejný, tak jak ho máme rádi a nakonec mu dáváme požehnání a doprovázíme ho i na svatbě. 😀 Přes léto kapela hraje na akcích jako je festival v Hostimi, v Olbramovicích nebo v Jihlavě, kde se pravidelně konají letní rockové  čtvrtky. Aby nebylo málo svateb za jeden rok, tak se Pepejk rozhodl zvýšit průměr v uzavírání manželských svazků a bere si pochopitelně také (jako Dejw) svoji partnerku, se kterou již nějakou dobu žije. Zbytek kapely se nyní raduje, že se nejspíš časem zvedne i porodnost dětí s normálním hudebním vkusem. 😀 V září opět zveme kapelu Rimortis do Jihlavy, tak jak tomu bylo i před rokem. Stanley a Dejw ve svém volnu nahrávají kytary k novému albu a posléze se Dejw s Kóčou zavírají na pár dní do studia, aby se nahrály základní vokály. 1. listopadu jedeme do města Mělník, kde opět hrajeme po boku Aleše Brichty a po delší době si užíváme večer s manažerem, který nám postupně připravuje koncerty do konce tohoto roku a na další rok 2015.